ARCHIDIECEZJA POZNAŃSKA

PARAFIA MATKI BOSKIEJ BOLESNEJ
W POZNANIU

Parafialne półkolonie

W dniach od 27 czerwca do 8 lipca odbyły się kolejne parafialne półkolonie. Tym razem pod hasłem „Drogowskazy szczęścia”. Przez minione dwa tygodnie dzieci poznawały przykazania dekalogu, przy tym poznając podstawowe zasady ruchu drogowego. Poza formacją duchową uczestnicy codziennie brali udział w wielu rozmaitych atrakcjach. Każdego dnia na podsumowaniu była możliwość zdobycia znaków drogowych umieszczanych na specjalnych makietach imitujących jezdnię.

               Pierwszy dzień wprowadził wszystkich w tematykę którą zajmowaliśmy się przez kolejne dni. Następnie dzieci wraz z opiekunami wybrały się najpierw do Carazy Carts- Akademia Driftingu znajdującego się w galerii Malta. Następnie na Malcie Ski dzieci zrobiły kurs prawa jazdy, zapoznały się z przepisami i mogły samodzielnie przetrenować zdobytą wiedzę. Wizytę w tym miejscu zakończono zjazdem kolejką górską Adrenaline.

               We wtorek 28 czerwca omówione zostało pierwsze przykazanie. Następnie pociągiem wybraliśmy się do Grodziska Wielkopolskiego, by pojeździć drezynami. Oprócz podziwiania pięknych wielkopolskich widoków, dzieci nauczyły się wspólnej pracy przy kierowaniu tymi pojazdami.

Środa 29 czerwca upłynęła pod hasłem drugiego przykazania. Wybraliśmy się na wycieczkę do Ostrowa Lednickiego, gdzie poznaliśmy historię tego miejsca mocno związanego z początkami państwa polskiego. By dostać się na wyspę trzeba było przemieścić się promem. Po obiedzie spacerem przemieściliśmy się do Dziekanowic, gdzie znajduje się Wielkopolski Park Etnograficzny. Tam dzieci zobaczyły różne typy domów z przeszłości takich jak: dom sołtysa, dwór ziemiański, kaplicę i wiele innych w tym porównanie szkolnej klasy z lat 20 i 60 XX wieku.

Czwarty dzień półkolonii zagłębiono znaczenie trzeciego przykazania. Po formacji duchowej odbyła się spowiedź św. Następnie dzieci obejrzały film pt. „Tam gdzie mieszka Bóg” z udziałem specjalnego aktora- papieża Franciszka w ramach kina półkolonijnego. Po obiedzie wybraliśmy się do pobliskich Komornik gdzie znajduje się centrum ŠKODA Auto Lab. Tam dzieci najpierw poznały zasady bezpiecznej jazdy i co może się stać jeżeli nie będą one przestrzegane, a następnie mogły wypróbować symulatory znajdujące się na hali m.in. pokazujący  technikę  ekojazdy.

W piątek 1 lipca zajęcia formacyjne dotyczyły czwartego przykazania. Następnie autobusem udaliśmy się do osady Odrzykożuch. Tam odbyły się zajęcia w lesie poprowadzone przez leśniczego. Po powrocie odbyła się pierwszopiątkowa Komunia św. W ten sposób zakończyliśmy pierwszy tydzień półkolonii.

Drugi tydzień zaczęliśmy od omówienia piątego przykazania podczas formacji. Następnie udaliśmy się na Tarnowskie Termy, gdzie można było skorzystać ze specjalnego zewnętrznego basenu termalno-solankowego, a także kompleksu basenów relaksacyjnych i różnorodnych zjeżdżalni. Po fizycznych aktywnościach z uśmiechami na ustach wróciliśmy do Poznania na obiad.

We wtorek 5 lipca zajmowaliśmy się szóstym przykazaniem. Następnie wyruszyliśmy pociągiem do Murowanej Gośliny. Po przyjeździe poszliśmy do Parku Dzieje. Tam dzieci wzięły udział w grze terenowej polegającej na odszukaniu konkretnych miejsc i odnalezieniu hasła. Następnie udały się do historycznego parku linowego. Po wysiłku fizycznym zabrały udział w warsztatach robienia domków z drzewa. Następnie zadowoleni wróciliśmy do Poznania.

Środa 6 lipca upłynęła na zgłębieniu siódmego przykazania. W ramach aktywności  pojechaliśmy tramwajem na Jump Arenę. Następnie udaliśmy się na obiad, a po południu odbył się kolejny seans w ramach kina półkolonijnego.

Czwartek 7 lipca pod względem harmonogramu był zupełnie inny. Wcześnie rano spotkaliśmy się na dworcu PKP, by udać się pociągiem do Łodzi Kaliskiej. Tam zwiedziliśmy Orientarium ZOO najnowocześniejszy w Europie pawilon poświęcony faunie i florze Azji Południowo Wschodniej. Pobyt zakończyliśmy obiadem i wróciliśmy do Poznania.

Piątek 8 lipca ostatni dzień półkolonii upłynął pod znakiem dziesiątego przykazania. Udaliśmy się na Lasertag. Po udanej zabawie udaliśmy się na ostatni półkolonijny obiad, a następnie przygotowaliśmy do Mszy Św. dziękczynnej za czas półkolonii, która rozpoczęła się o godz. 16 i po niej nadszedł czas podsumowań, podziękowań i pożegnań.

Dziękujemy Bogu za spędzony aktywnie i bezpiecznie czas, podążając za  przewodnim hasłem podążajmy za drogowskazami szczęścia. Dziękujemy wszystkim za wszelką pomoc przy organizacji półkolonii.